libpq (PostgreSQL) 15 - en to el translation catalogue (277 entries)

en: 	Is the server running locally and accepting connections on that socket?
el: 	Εκτελείται τοπικά ο διακομιστής και αποδέχεται συνδέσεις σε αυτή την υποδοχή;

en: 	Is the server running on that host and accepting TCP/IP connections?
el: 	Εκτελείται ο διακομιστής σε αυτόν τον κεντρικό υπολογιστή και αποδέχεται συνδέσεις TCP/IP;

en:  at character %s
el:  στο χαρακτήρα %s

en: "%s" failed
el: «%s» απέτυχε

en: %s not allowed in pipeline mode
el: %s δεν επιτρέπεται σε λειτουργία αγωγού

en: %s value "%s" invalid when SSL support is not compiled in
el: %s τιμή «%s» είναι άκυρη όταν η υποστήριξη SSL δεν έχει μεταγλωττιστεί (compiled)

en: %s value "%s" is not supported (check OpenSSL version)
el: %s τιμή «%s» δεν υποστοιρίζεται (έλεγξε την έκδοση OpenSSL)

en: %s(%s) failed: %s
el: %s(%s) απέτυχε: %s

en: %s(%s) failed: error code %d
el: %s(%s) απέτυχε: κωδικός σφάλματος %d

en: %s() failed: %s
el: %s() απέτυχε: %s

en: %s:%s
el: %s: %s

en: AuthenticationSASLFinal received from server, but SASL authentication was not completed
el: παραλήφθηκε AuthenticationSASLFinal από το διακομιστή, αλλά ο έλεγχος ταυτότητας SASL δεν έχει ολοκληρωθεί

en: COPY terminated by new PQexec
el: COPY τερματίστηκε από νέο PQexec

en: Crypt authentication not supported
el: δεν υποστηρίζεται η μέθοδος πιστοποίησης Crypt

en: GSSAPI authentication not supported
el: δεν υποστηρίζεται η μέθοδος πιστοποίησης GSSAPI

en: GSSAPI context establishment error
el: σφάλμα δημιουργίας περιεχομένου GSSAPI

en: GSSAPI continuation error
el: σφάλμα συνέχισης GSSAPI

en: GSSAPI encryption required but was impossible (possibly no credential cache, no server support, or using a local socket)
el: GSSAPI κρυπτογράφηση απαιτείται αλλά ήταν αδύνατη (πιθανώς απουσία cache διαπιστευτηρίων, απουσία υποστήριξης διακομιστή, ή χρησιμοποιείται τοπική υποδοχή)

en: GSSAPI name import error
el: σφάλμα εισαγωγής ονόματος GSSAPI

en: GSSAPI size check error
el: σφάλμα ελέγχου μεγέθους GSSAPI

en: GSSAPI unwrap error
el: σφάλμα ξεδιπλώσης GSSAPI

en: GSSAPI wrap error
el: σφάλμα αναδίπλωσης GSSAPI

en: IPv6 host address may not be empty in URI: "%s"
el: η διεύθυνση IPv6 κεντρικού υπολογιστή δεν δύναται να είναι κενή στο URI: «%s»

en: Kerberos 4 authentication not supported
el: δεν υποστηρίζεται η μέθοδος πιστοποίησης Kerberos 4

en: Kerberos 5 authentication not supported
el: δεν υποστηρίζεται η μέθοδος πιστοποίησης Kerberos 5

en: LINE %d:
el: ΓΡΑΜΜΗ %d:

en: PGresult cannot support more than INT_MAX tuples
el: το PGresult δεν μπορεί να υποστηρίξει περισσότερες πλείαδες από INT_MAX

en: PGresult is not an error result
el: PGresult δεν είναι ένα αποτέλεσμα σφάλματος

en: PQexec not allowed during COPY BOTH
el: PQexec δεν επιτρέπεται κατά τη διάρκεια COPY BOTH

en: PQgetline: not doing text COPY OUT
el: PQgetline: δεν κάνει το κείμενο COPY OUT

en: QUERY:  %s
el: ΕΡΩΤΗΜΑ: %s

en: SSL SYSCALL error: %s
el: SSL SYSCALL σφάλμα: %s

en: SSL SYSCALL error: EOF detected
el: SSL SYSCALL σφάλμα: ανιχνεύτηκε EOF

en: SSL certificate's address entry is missing
el: λείπει καταχώρηση ονόματος του πιστοποιητικού SSL

en: SSL certificate's name contains embedded null
el: το όνομα του πιστοποιητικού SSL περιέχει ενσωματωμένο null

en: SSL certificate's name entry is missing
el: λείπει καταχώρηση ονόματος του πιστοποιητικού SSL

en: SSL connection has been closed unexpectedly
el: η σύνδεση SSL έκλεισε απροσδόκητα

en: SSL error code %lu
el: κωδικός σφάλματος SSL %lu

en: SSL error: %s
el: SSL σφάλμα: %s

en: SSL error: certificate verify failed: %s
el: SSL σφάλμα: η επαλήθευση πιστοποιητικού απέτυχε: %s

en: SSPI authentication not supported
el: δεν υποστηρίζεται η μέθοδος πιστοποίησης SSPI

en: SSPI continuation error
el: σφάλμα συνέχισης SSPI

en: This may indicate that the server does not support any SSL protocol version between %s and %s.
el: Αυτό μπορεί να υποδεικνύει ότι ο διακομιστής δεν υποστηρίζει καμία έκδοση πρωτοκόλλου SSL μεταξύ %s και %s.

en: Unix-domain socket path "%s" is too long (maximum %d bytes)
el: η διαδρομή υποδοχής τομέα Unix «%s» είναι πολύ μακρυά (μέγιστο %d bytes)

en: WARNING: password file "%s" has group or world access; permissions should be u=rw (0600) or less
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: το αρχείο κωδικού πρόσβασης «%s» έχει ομαδική ή παγκόσμια πρόσβαση· τα δικαιώματα πρέπει να είναι U=RW (0600) ή λιγότερα

en: WARNING: password file "%s" is not a plain file
el: ΠΡΟΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ: το αρχείο κωδικών πρόσβασης «%s» δεν είναι ένα απλό αρχείο

en: WARNING: sslpassword truncated
el: WARNING: περικομμένο sslpassword

en: another command is already in progress
el: υπάρχει άλλη εντολή σε πρόοδο

en: argument of lo_read exceeds integer range
el: η παράμετρος του lo_read υπερβαίνει το εύρος ακέραιων

en: argument of lo_truncate exceeds integer range
el: η παράμετρος του lo_truncate υπερβαίνει το εύρος ακέραιων

en: argument of lo_write exceeds integer range
el: η παράμετρος του lo_write υπερβαίνει το εύρος ακέραιων

en: attribute has no values on LDAP lookup
el: το χαρακτηριστικό δεν έχει τιμές στην αναζήτηση LDAP

en: authentication method %u not supported
el: δεν υποστηρίζεται η μέθοδος πιστοποίησης %u

en: authentication method requirement "%s" failed: %s
el: η απαιτούμενη μέθοδος πιστοποίησης «%s» απέτυχε: %s

en: cannot determine OID of function %s
el: δεν ήταν δυνατός ο προσδιορισμός του OID της συνάρτησης %s

en: cannot enter pipeline mode, connection not idle
el: δεν ήταν δυνατή η είσοδος σε λειτουργία διοχέτευσης, σύνδεση μη αδρανή

en: cannot exit pipeline mode while busy
el: δεν είναι δυνατή η έξοδος από τη λειτουργία διοχέτευσης ενώ απασχολείται

en: cannot exit pipeline mode while in COPY
el: δεν μπορεί να εξέλθει από τη λειτουργία αγωγού ενώ βρίσκεται σε COPY

en: cannot exit pipeline mode with uncollected results
el: δεν είναι δυνατή η έξοδος από τη λειτουργία διοχέτευσης με μη λαμβανόμενα αποτελέσματα

en: cannot queue commands during COPY
el: δεν είναι δυνατή η ουρά εντολών κατά τη διάρκεια του COPY

en: cannot send pipeline when not in pipeline mode
el: δεν είναι δυνατή η αποστολή διοχέτευσης όταν δεν βρίσκεται σε λειτουργία διοχέτευσης

en: certificate contains IP address with invalid length %zu
el: το πιστοποιητικό περιέχει διεύθυνση IP με μη έγκυρο μήκος %zu

en: certificate could not be obtained: %s
el: δεν ήταν δυνατή η λήψη πιστοποιητικού: %s

en: certificate does not match private key file "%s": %s
el: το πιστοποιητικό δεν ταιριάζει με το αρχείο ιδιωτικού κλειδιού «%s»: %s

en: certificate present, but not private key file "%s"
el: υπάρχει πιστοποιητικό, αλλά όχι αρχείο ιδιωτικού κλειδιού «%s»

en: channel binding is required, but client does not support it
el: απαιτείται σύνδεση καναλιού, αλλά ο πελάτης δεν την υποστηρίζει

en: channel binding is required, but server did not offer an authentication method that supports channel binding
el: απαιτείται σύνδεση καναλιού, αλλά ο διακομιστής δεν προσέφερε καμία μέθοδο ελέγχου ταυτότητας που να υποστηρίζει σύνδεση καναλιού

en: channel binding required but not supported by server's authentication request
el: απαιτείται σύνδεση καναλιού αλλά αυτή δεν υποστηρίζεται από την αίτηση ελέγχου ταυτότητας του διακομιστή

en: channel binding required, but SSL not in use
el: απαιτείται σύνδεση καναλιού, αλλά δεν χρησιμοποιείται SSL

en: channel binding required, but server authenticated client without channel binding
el: απαιτείται σύνδεση καναλιού, αλλά ο διακομιστής πιστοποίησε τον πελάτη χωρίς σύνδεση καναλιού

en: client tried to send oversize GSSAPI packet (%zu > %zu)
el: ο πελάτης προσπάθησε να στείλει υπερμέγεθες πακέτο GSSAPI (%zu > %zu)

en: column number %d is out of range 0..%d
el: αριθμός στήλης %d βρίσκεται εκτός εύρους 0..%d

en: command string is a null pointer
el: η συμβολοσειρά εντολής είναι ένας κενός δείκτης

en: connection in wrong state
el: σύνδεση σε λανθάνουσα κατάσταση

en: connection not open
el: μη ανοικτή σύνδεση

en: connection not open
el: μη ανοικτή σύνδεση

en: connection pointer is NULL
el: ο δείκτης σύνδεσης είναι NULL

en: connection to server at "%s" (%s), port %s failed:
el: σύνδεση στον διακομιστή σε «%s» (%s), θύρα %s απέτυχε:

en: connection to server at "%s", port %s failed:
el: σύνδεση στον διακομιστή σε «%s», θύρα %s απέτυχε:

en: connection to server on socket "%s" failed:
el: σύνδεση στον διακομιστή στην υποδοχή «%s» απέτυχε:

en: could not acquire SSPI credentials
el: δεν δύναται η απόκτηση διαπιστευτηρίων SSPI

en: could not calculate client proof: %s
el: δεν μπόρεσε να υπολογίσει την απόδειξη του πελάτη: %s

en: could not convert certificate's IP address to string: %s
el: δεν μπόρεσε να μετατρέψει τη διεύθυνση IP του πιστοποιητικού σε συμβολοσειρά: %s

en: could not create LDAP structure
el: δεν ήταν δυνατή η δημιουργία δομής LDAP

en: could not create SSL context: %s
el: δεν ήταν δυνατή η δημιουργία περιεχομένου SSL: %s

en: could not create socket: %s
el: δεν ήταν δυνατή η δημιουργία υποδοχέα: %s

en: could not determine server certificate signature algorithm
el: δεν μπόρεσε να προσδιορίσει τον αλγόριθμο υπογραφής πιστοποιητικού διακομιστή

en: could not encode client proof
el: δεν δύναται να κωδικοποιήσει την απόδειξη του πελάτη

en: could not encode nonce
el: δεν δύναται να κωδικοποιήσει nonce

en: could not encrypt password: %s
el: δεν ήταν δυνατή η κρυπτογράφηση του κωδικού πρόσβασης : %s

en: could not establish SSL connection: %s
el: δεν ήταν δυνατή η δημιουργία σύνδεσης SSL: %s

en: could not find digest for NID %s
el: δεν μπόρεσε να βρεθεί σύνοψη (digest) για NID %s

en: could not generate nonce
el: δεν δύναται να δημιουργήσει nonce

en: could not generate peer certificate hash
el: δεν ήταν δυνατή η δημιουργία ομότιμου πιστοποιητικού hash

en: could not generate random salt
el: δεν δύναται να δημιουργήσει τυχαίο salt

en: could not get client address from socket: %s
el: δεν ήταν δυνατή η απόκτηση διεύθυνσης πελάτη από την υποδοχή: %s

en: could not get home directory to locate root certificate file
    Either provide the file, use the system's trusted roots with sslrootcert=system, or change sslmode to disable server certificate verification.
el: δεν ήταν δυνατή η δημιουργία του προσωπικού καταλόγου για τον εντοπισμό βασικού αρχείου πιστοποιητικού
    Δώστε το αρχείο ή αλλάξτε το sslmode για να απενεργοποιήσετε την επαλήθευση πιστοποιητικού διακομιστή.

en: could not get peer credentials: %s
el: δεν ήταν δυνατή η απόκτηση διαπιστευτηρίων από peer: %s

en: could not get server's host name from server certificate
el: δεν ήταν δυνατή η απόκτηση του όνοματος κεντρικού υπολογιστή του διακομιστή από το πιστοποιητικό διακομιστή

en: could not get socket error status: %s
el: δεν ήταν δυνατή η απόκτηση κατάστασης σφάλματος της υποδοχής: %s

en: could not initialize SSL engine "%s": %s
el: δεν ήταν δυνατή η εκκίνηση του κινητήρα SSL «%s»: %s

en: could not initiate GSSAPI security context
el: δεν ήταν δυνατή η έναρξη περιεχομένου ασφαλείας GSSAPI

en: could not interpret result from server: %s
el: δεν μπόρεσε να ερμηνεύσει το αποτέλεσμα από τον διακομιστή: %s

en: could not load SSL engine "%s": %s
el: δεν ήταν δυνατή η φόρτωση της μηχανής SSL «%s»: %s

en: could not load private SSL key "%s" from engine "%s": %s
el: δεν ήταν δυνατή η φόρτωση του ιδιωτικού κλειδιού SSL «%s» από την μηχανή «%s»: %s

en: could not load private key file "%s": %s
el: δεν ήταν δυνατή η φόρτωση αρχείου ιδιωτικού κλειδιού «%s»: %s

en: could not load system root certificate paths: %s
el: δεν ήταν δυνατή η φόρτωση διαδρομών βασικών αρχείων πιστοποιητικών: %s

en: could not look up local user ID %d: %s
el: δεν ήταν δυνατή η αναζήτηση ID τοπικού χρήστη %d: %s

en: could not match %d host names to %d hostaddr values
el: δεν μπόρεσε να ταιριάξει %d ονομασίες διακομιστών με %d τιμές hostaddr

en: could not match %d port numbers to %d hosts
el: δεν μπόρεσε να ταιριάξει %d αριθμούς θυρών με %d διακομιστές

en: could not open certificate file "%s": %s
el: δεν ήταν δυνατό το άνοιγμα αρχείου πιστοποιητικού «%s»: %s

en: could not open file "%s": %s
el: δεν ήταν δυνατό το άνοιγμα του αρχείου «%s»: %s

en: could not parse network address "%s": %s
el: δεν ήταν δυνατή η ανάλυση της διεύθυνσης δικτύου «%s»: %s

en: could not read certificate file "%s": %s
el: δεν ήταν δυνατή η ανάγνωση αρχείου πιστοποιητικού «%s»: %s

en: could not read from file "%s": %s
el: δεν ήταν δυνατή η ανάγνωση από το αρχείο «%s»: %s

en: could not read private SSL key "%s" from engine "%s": %s
el: δεν ήταν δυνατή η ανάγνωση του ιδιωτικού κλειδιού SSL «%s» από την μηχανή «%s»: %s

en: could not read root certificate file "%s": %s
el: δεν ήταν δυνατή η ανάγνωση βασικού αρχείου πιστοποιητικού «%s»: %s

en: could not receive data from server: %s
el: δεν ήταν δυνατή η λήψη δεδομένων από το διακομιστή: %s

en: could not send GSSAPI negotiation packet: %s
el: δεν ήταν δυνατή η αποστολή GSSAPI πακέτου διαπραγμάτευσης: %s

en: could not send SSL negotiation packet: %s
el: δεν ήταν δυνατή η αποστολή SSL πακέτου διαπραγμάτευσης: %s

en: could not send data to server: %s
el: δεν ήταν δυνατή η αποστολή δεδομένων στο διακομιστή: %s

en: could not send startup packet: %s
el: δεν ήταν δυνατή η αποστολή πακέτου εκκίνησης: %s

en: could not set SSL Server Name Indication (SNI): %s
el: δεν ήταν δυνατός ο ορισμός SSL Server Name Indication (SNI): %s

en: could not set maximum SSL protocol version: %s
el: δεν ήταν δυνατό να ορίσει μέγιστη έκδοση πρωτοκόλλου SSL: %s

en: could not set minimum SSL protocol version: %s
el: δεν ήταν δυνατό να ορίσει ελάχιστη έκδοση πρωτοκόλλου SSL: %s

en: could not set socket to TCP no delay mode: %s
el: δεν μπόρεσε να ορίσει τον υποδοχέα σε λειτουργία TCP χωρίς καθυστέρηση: %s

en: could not set socket to close-on-exec mode: %s
el: δεν ήταν δυνατή η ρύθμιση της υποδοχής σε λειτουργία close-on-exec: %s

en: could not set socket to nonblocking mode: %s
el: δεν ήταν δυνατή η ρύθμιση της υποδοχής σε λειτουργία μη αποκλεισμού: %s

en: could not stat private key file "%s": %m
el: δεν ήταν δυνατή η φόρτωση αρχείου ιδιωτικού κλειδιού «%s»: %m

en: could not translate Unix-domain socket path "%s" to address: %s
el: δεν ήταν δυνατή η μετάφραση της διαδρομής υποδοχής πεδίου-Unix «%s» στη διεύθυνση: %s

en: could not translate host name "%s" to address: %s
el: δεν ήταν δυνατή η μετάφραση του ονόματος κεντρικού υπολογιστή «%s» στη διεύθυνση: %s

en: could not verify server signature: %s
el: δεν ήταν δυνατή πιστοποίηση της υπογραφής του διακομιστή: %s

en: could not write to file "%s": %s
el: δεν ήταν δυνατή η εγγραφή στο αρχείο »%s»: %s

en: definition of service "%s" not found
el: δεν βρέθηκε ο ορισμός της υπηρεσίας «%s»

en: duplicate GSS authentication request
el: διπλότυπη αίτηση ελέγχου ταυτότητας GSS

en: duplicate SASL authentication request
el: διπλότυπη αίτηση ελέγχου ταυτότητας SASL

en: duplicate SSPI authentication request
el: διπλότυπη αίτηση ελέγχου ταυτότητας SSPI

en: end of string reached when looking for matching "]" in IPv6 host address in URI: "%s"
el: έφτασε στο τέλος της συμβολοσειράς κατά την αναζήτηση αντίστοιχου «]» στη διεύθυνση IPv6 κεντρικού υπολογιστή στο URI: «%s»

en: error received from server in SCRAM exchange: %s
el: ελήφθει σφάλμα από τον διακομιστή κατά την ανταλλαγή SCRAM: %s

en: expected authentication request from server, but received %c
el: ανέμενε αίτηση ελέγχου ταυτότητας από το διακομιστή, αλλά αντί αυτής ελήφθη %c

en: extra key/value separator "=" in URI query parameter: "%s"
el: επιπλέον διαχωριστικό κλειδιού/τιμής «=» στην παράμετρο ερωτήματος URI: «%s»

en: forbidden value %%00 in percent-encoded value: "%s"
el: απαγορευμένη τιμή %%00 σε τιμή κωδικοποιημένου ποσοστού: «%s»

en: gssencmode value "%s" invalid when GSSAPI support is not compiled in
el: η τιμή SSLmode «%s» είναι άκυρη όταν η υποστήριξη GSSAPI δεν έχει μεταγλωττιστεί (compiled)

en: host name must be specified
el: πρέπει να καθοριστεί το όνομα κεντρικού υπολογιστή

en: host name must be specified for a verified SSL connection
el: το όνομα κεντρικού υπολογιστή πρέπει να έχει καθοριστεί για μια επαληθευμένη σύνδεση SSL

en: incoming GSSAPI message did not use confidentiality
el: εισερχόμενο μήνυμα GSSAPI δεν χρησιμοποίησε εμπιστευτικότητα

en: incomplete multibyte character
el: ελλιπής χαρακτήρας πολλαπλών byte

en: incorrect server signature
el: λανθασμένη υπογραφή διακομιστή

en: insufficient data in "D" message
el: ανεπαρκή δεδομένα σε «D» μήνυμα

en: insufficient data in "T" message
el: ανεπαρκή δεδομένα σε «T» μήνυμα

en: insufficient data in "t" message
el: ανεπαρκή δεδομένα σε «t» μήνυμα

en: integer of size %lu not supported by pqGetInt
el: ακέραιος μεγέθους %lu δεν υποστηρίζεται από pqGetInt

en: integer of size %lu not supported by pqPutInt
el: ακέραιος μεγέθους %lu δεν υποστηρίζεται από pqPutInt

en: invalid %s message
el: μη έγκυρη μήνυμα %s

en: invalid %s value: "%s"
el: άκυρο %s τιμή: «%s»

en: invalid ExecStatusType code
el: άκυρος κωδικός ExecStatusType

en: invalid LDAP URL "%s": invalid port number
el: άκυρη διεύθυνση URL LDAP «%s»: άκυρος αριθμός θύρας

en: invalid LDAP URL "%s": missing distinguished name
el: άκυρη διεύθυνση URL LDAP «%s»: λείπει το αποκλειστικό όνομα

en: invalid LDAP URL "%s": must have exactly one attribute
el: άκυρη διεύθυνση URL LDAP «%s»: πρέπει να περιέχει ακριβώς ένα χαρακτηριστικό

en: invalid LDAP URL "%s": must have search scope (base/one/sub)
el: άκυρη διεύθυνση URL LDAP «%s»: πρέπει να έχει εμβέλεια αναζήτησης (base/one/sub)

en: invalid LDAP URL "%s": no filter
el: άκυρη διεύθυνση URL LDAP «%s»: κανένα φίλτρο

en: invalid LDAP URL "%s": scheme must be ldap://
el: άκυρη διεύθυνση URL LDAP «%s»: ο συνδυασμός πρέπει να είναι ldap://

en: invalid SCRAM exchange state
el: άκυρη κατάσταση ανταλλαγής SCRAM

en: invalid SCRAM response (nonce mismatch)
el: μη έγκυρη απόκριση SCRAM (ασυμφωνία nonce)

en: invalid SSL protocol version range
el: άκυρο εύρος εκδόσεων πρωτοκόλλου SSL

en: invalid URI propagated to internal parser routine: "%s"
el: μη έγκυρο URI διαδόθηκε στη ρουτίνα εσωτερικής ανάλυσης: «%s»

en: invalid URI query parameter: "%s"
el: άκυρη παράμετρος ερωτήματος URI: «%s»

en: invalid connection option "%s"
el: άκυρη επιλογή σύνδεσης «%s»

en: invalid connection state %d, probably indicative of memory corruption
el: κατάσταση μη έγκυρης σύνδεσης %d, πιθανώς ενδεικτική αλλοίωσης της μνήμης

en: invalid connection state, probably indicative of memory corruption
el: μη έγκυρη κατάσταση σύνδεσης, πιθανώς ενδεικτική αλλοίωσης μνήμης

en: invalid integer value "%s" for connection option "%s"
el: άκυρη τιμή ακεραίου »%s» για την επιλογή σύνδεσης «%s»

en: invalid percent-encoded token: "%s"
el: άκυρο διακριτικό με κωδικοποίηση ποσοστού: «%s»

en: invalid port number: "%s"
el: μη έγκυρος αριθμός πύλης: «%s»

en: invalid socket
el: άκυρος υποδοχέας

en: invalid value "%s" for maximum SSL protocol version
el: άκυρη τιμή «%s» για μέγιστη έκδοση πρωτοκόλλου SSL

en: invalid value "%s" for minimum SSL protocol version
el: άκυρη τιμή «%s» για την ελάχιστη έκδοση πρωτοκόλλου SSL

en: keepalives parameter must be an integer
el: η παράμετρος keepalives πρέπει να είναι ακέραιος

en: length must be given for binary parameter
el: το μήκος πρέπει να περαστεί ως δυαδική παράμετρος

en: line %d too long in service file "%s"
el: πολύ μακρυά γραμμή %d στο αρχείο υπηρεσίας «%s»

en: local user with ID %d does not exist
el: δεν υπάρχει τοπικός χρήστης με ID %d

en: lookup on LDAP server failed: %s
el: απέτυχε η αναζήτηση στον διακομιστή LDAP: %s

en: lost synchronization with server: got message type "%c", length %d
el: χάθηκε ο συγχρονισμός με το διακομιστή: ελήφθει τύπος μηνύματος «%c», μήκους %d

en: malformed SCRAM message (attribute "%c" expected)
el: κακοσχηματισμένο μήνυμα SCRAM (αναμένεται χαρακτηριστικό «%c»)

en: malformed SCRAM message (empty message)
el: κακοσχηματισμένο μήνυμα SCRAM (κενό μήνυμα)

en: malformed SCRAM message (expected character "=" for attribute "%c")
el: κακοσχηματισμένο μήνυμα SCRAM (αναμένεται χαρακτήρας «=» για το χαρακτηριστικό «%c»)

en: malformed SCRAM message (garbage at end of server-final-message)
el: κακοσχηματισμένο μήνυμα SCRAM (σκουπίδια στο τέλος του τελικού-μηνύματος-διακομιστή)

en: malformed SCRAM message (garbage at end of server-first-message)
el: κακοσχηματισμένο μήνυμα SCRAM (σκουπίδια στο τέλος του πρώτου-μηνύματος-διακομιστή)

en: malformed SCRAM message (invalid iteration count)
el: κακοσχηματισμένο μήνυμα SCRAM (άκυρη μέτρηση επαναλήψεων)

en: malformed SCRAM message (invalid salt)
el: κακοσχηματισμένο μήνυμα SCRAM (άκυρο salt)

en: malformed SCRAM message (invalid server signature)
el: κακοσχηματισμένο μήνυμα SCRAM (άκυρη υπογραφή διακομιστή)

en: malformed SCRAM message (length mismatch)
el: κακοσχηματισμένο μήνυμα SCRAM (αναντιστοιχία μήκους)

en: message contents do not agree with length in message type "%c"
el: τα περιεχόμενα του μηνύματος δεν συμφωνούν με το μήκος του σε τύπο μηνύματος «%c»

en: message type 0x%02x arrived from server while idle
el: μήνυμα τύπου 0x%02x έφτασε από το διακομιστή ενώ αυτός ήταν αδρανής

en: missing "=" after "%s" in connection info string
el: λείπει το «=» μετά από «%s» στην συμβολοσειρά πληροφορίας σύνδεσης

en: missing key/value separator "=" in URI query parameter: "%s"
el: λείπει διαχωριστικό κλειδιού/τιμής «=» στην παράμετρο ερωτήματος URI: «%s»

en: more than one entry found on LDAP lookup
el: βρέθηκαν περισσότερες από μία καταχωρήσεις στην αναζήτηση LDAP

en: negative require_auth method "%s" cannot be mixed with non-negative methods
el: η αρνητική μέθοδος require_auth «%s» δεν μπορεί να συνδυαστεί με μη αρνητικές μεθόδους

en: nested service specifications not supported in service file "%s", line %d
el: οι ένθετες προδιαγραφές υπηρεσίας δεν υποστηρίζονται στο αρχείο υπηρεσίας «%s», γραμμή %d

en: no COPY in progress
el: κανένα COPY σε εξέλιξη

en: no SSL error reported
el: δεν αναφέρθηκε κανένα σφάλμα SSL

en: no client response found after SASL exchange success
el: δεν βρέθηκε απάντηση πελάτη μετά την επιτυχία της ανταλλαγής SASL

en: no connection to the server
el: καμία σύνδεση στον διακομιστή

en: no entry found on LDAP lookup
el: δεν βρέθηκε καταχώρηση στην αναζήτηση LDAP

en: no error message available
el: κανένα μήνυμα σφάλματος διαθέσιμο

en: no error text available
el: κανένα μήνυμα σφάλματος διαθέσιμο

en: none of the server's SASL authentication mechanisms are supported
el: δεν υποστηρίζεται κανένας από τους μηχανισμούς ελέγχου ταυτότητας SASL του διακομιστή

en: number of parameters must be between 0 and %d
el: ο αριθμός των παραμέτρων πρέπει να είναι μεταξύ 0 και %d

en: out of memory
el: έλλειψη μνήμης

en: out of memory
el: έλλειψη μνήμης

en: out of memory allocating GSSAPI buffer (%d)
el: η μνήμη δεν επαρκεί για την εκχώρηση της ενδιάμεσης μνήμης του GSSAPI (%d)

en: out of memory allocating SASL buffer (%d)
el: η μνήμη δεν επαρκεί για την εκχώρηση της ενδιάμεσης μνήμης του SASL (%d)

en: out of memory allocating SSPI buffer (%d)
el: η μνήμη δεν επαρκεί για την εκχώρηση της ενδιάμεσης μνήμης του SSPI (%d)

en: out of memory for query result
el: έλλειψη μνήμης για το αποτέλεσμα ερωτήματος

en: outgoing GSSAPI message would not use confidentiality
el: το εξερχόμενο μήνυμα GSSAPI δεν θα χρησιμοποιούσε εμπιστευτικότητα

en: oversize GSSAPI packet sent by the server (%zu > %zu)
el: ο διακομιστής έστειλε υπερμέγεθες πακέτο GSSAPI (%zu > %zu)

en: parameter number %d is out of range 0..%d
el: αριθμός παραμέτρου %d βρίσκεται εκτός εύρους 0..%d

en: password retrieved from file "%s"
el: ο κωδικός πρόσβασης ελήφθει από αρχείο «%s»

en: password_encryption value too long
el: πολύ μακρυά τιμή password_encryption

en: private key file "%s" has group or world access; file must have permissions u=rw (0600) or less if owned by the current user, or permissions u=rw,g=r (0640) or less if owned by root
el: το αρχείο ιδιωτικού κλειδιού «%s» έχει πρόσβαση σε ομάδα ή κόσμο- το αρχείο πρέπει να έχει δικαιώματα u=rw (0600) ή λιγότερα αν ανήκει στον τρέχοντα χρήστη, ή δικαιώματα u=rw,g=r (0640) ή λιγότερα αν ανήκει στον υπερχρήστη

en: private key file "%s" is not a regular file
el: το αρχείο ιδιωτικού κλειδιού «%s» δεν είναι κανονικό αρχείο

en: protocol error: id=0x%x
el: σφάλμα πρωτοκόλλου: id=0x%x

en: protocol error: no function result
el: σφάλμα πρωτοκόλλου: κανένα αποτέλεσμα συνάρτησης

en: protocol extension not supported by server: %s | protocol extensions not supported by server: %s
el[0]: η επέκταση πρωτοκόλλου δεν υποστηρίζεται από τον διακομιστή: %s
el[1]: οι επεκτάσεις πρωτοκόλλου δεν υποστηρίζονται από τον διακομιστή: %s

en: protocol version not supported by server: client uses %u.%u, server supports up to %u.%u
el: έκδοση πρωτοκόλλου που δεν υποστηρίζεται από τον διακομιστή: ο πελάτης χρησιμοποιεί %u.%u, ο διακομιστής υποστηρίζει έως και %u.%u

en: query to initialize large object functions did not return data
el: το ερώτημα αρχικοποίησης συναρτήσεων μεγάλων αντικειμένων δεν επέστρεψε δεδομένα

en: received invalid authentication request
el: έλαβε μη έγκυρη αίτηση πιστοποίησης

en: received invalid error message
el: έλαβε άκυρο μήνυμα σφάλματος

en: received invalid protocol negotiation message
el: έλαβε μη έγκυρο μήνυμα διαπραγμάτευσης πρωτοκόλλου

en: received invalid response to GSSAPI negotiation: %c
el: έλαβε μη έγκυρη απάντηση κατά τη διαπραγμάτευση GSSAPI: %c

en: received invalid response to SSL negotiation: %c
el: έλαβε μη έγκυρη απάντηση κατά τη διαπραγμάτευση SSL: %c

en: received unencrypted data after GSSAPI encryption response
el: λήψη μη κρυπτογραφημένων δεδομένων μετά την απάντηση κρυπτογράφησης GSSAPI

en: received unencrypted data after SSL response
el: έλαβε μη κρυπτογραφημένα δεδομένα μετά την απάντηση SSL

en: require_auth method "%s" cannot be mixed with negative methods
el: η μέθοδος require_auth «%s»  δεν μπορεί να συνδυαστεί με αρνητικές μεθόδους

en: require_auth method "%s" is specified more than once
el: η μέθοδος require_auth «%s» χρησιμοποιείται περισσότερες από μία φορές

en: requirepeer parameter is not supported on this platform
el: η παράμετρος requirepeer δεν υποστηρίζεται από την παρούσα πλατφόρμα

en: requirepeer specifies "%s", but actual peer user name is "%s"
el: το requirepeer καθορίζει «%s», αλλά το πραγματικό όνομα ομότιμου χρήστη είναι «%s»

en: root certificate file "%s" does not exist
    Either provide the file, use the system's trusted roots with sslrootcert=system, or change sslmode to disable server certificate verification.
el: βασικό αρχείο πιστοποιητικού «%s» δεν υπάρχει
    Είτε παρουσιάστε το αρχείο, χρησιμοποιήστε τις επαληθευμένες roots του συστήματος με sslrootcert=system, ή αλλάξτε το sslmode για να απενεργοποιήσετε την επαλήθευση πιστοποιητικού διακομιστή.

en: row number %d is out of range 0..%d
el: ο αριθμός σειράς %d βρίσκεται εκτός εύρους 0..%d

en: server accepted connection without a valid SSL certificate
el: ο διακομιστής αποδέχθηκε σύνδεση χωρίς έγκυρο πιστοποιητικό SSL

en: server certificate for "%s" (and %d other name) does not match host name "%s" | server certificate for "%s" (and %d other names) does not match host name "%s"
el[0]: το πιστοποιητικό διακομιστή για το «%s» (όπως και %d άλλο όνομα) δεν ταιριάζει με το όνομα κεντρικού υπολογιστή «%s»
el[1]: το πιστοποιητικό διακομιστή για το «%s» (όπως και %d άλλα ονόματα) δεν ταιριάζει με το όνομα κεντρικού υπολογιστή «%s»

en: server certificate for "%s" does not match host name "%s"
el: το πιστοποιητικό διακομιστή για το «%s» δεν ταιριάζει με το όνομα κεντρικού υπολογιστή «%s»

en: server closed the connection unexpectedly
    	This probably means the server terminated abnormally
    	before or while processing the request.
el: ο διακομιστής έκλεισε απροσδόκητα τη σύνδεση
    	Αυτό πιθανώς σημαίνει ότι ο διακομιστής τερματίστηκε ασυνήθιστα
    	πριν ή κατά την επεξεργασία του αιτήματος.

en: server did not complete authentication
el: ο διακομιστής δεν ολοκλήρωσε την πιστοποίηση

en: server did not request an SSL certificate
el: ο διακομιστής δεν απαίτησε πιστοποιητικό SSL

en: server does not support SSL, but SSL was required
el: ο διακομιστής δεν υποστηρίζει SSL, αλλά απαιτείται SSL

en: server doesn't support GSSAPI encryption, but it was required
el: ο διακομιστής δεν υποστηρίζει κρυπτογράφηση GSSAPI, αλλά αυτή ήταν απαραίτητη

en: server is in hot standby mode
el: ο διακομιστής βρίσκεται σε hot κατάσταση αναμονής

en: server is not in hot standby mode
el: ο διακομιστής δεν βρίσκεται σε hot κατάσταση αναμονής

en: server offered SCRAM-SHA-256-PLUS authentication over a non-SSL connection
el: ο διακομιστής προσέφερε έλεγχο ταυτότητας SCRAM-SHA-256-PLUS μέσω σύνδεσης που δεν είναι SSL

en: server requested GSSAPI authentication
el: ο διακομιστής απαίτησε έλεγχο ταυτότητας GSSAPI

en: server requested SASL authentication
el: ο διακομιστής απαίτησε έλεγχο ταυτότητας SASL

en: server requested SSPI authentication
el: ο διακομιστής απαίτησε έλεγχο ταυτότητας SSPI

en: server requested a cleartext password
el: ο διακομιστής απαίτησε έναν κωδικό πρόσβασης καθαρού κειμένου

en: server requested a hashed password
el: ο διακομιστής απαίτησε έναν κατακερματισμένο κωδικό πρόσβασης

en: server requested an unknown authentication type
el: ο διακομιστής απαίτησε έναν άγνωστο τύπο ελέγχου ταυτότητας

en: server sent data ("D" message) without prior row description ("T" message)
el: ο διακομιστής έστειλε δεδομένα («D» μήνυμα) χωρίς προηγούμενη περιγραφή γραμμής («T» μήνυμα)

en: service file "%s" not found
el: δεν βρέθηκε αρχείο υπηρεσίας «%s»

en: session is not read-only
el: η περίοδος λειτουργίας δεν είναι μόνο για ανάγνωση

en: session is read-only
el: η περίοδος λειτουργίας είναι μόνο για ανάγνωση

en: size_t overflow
el: υπερχείλιση overflow

en: statement name is a null pointer
el: η ονομασία της δήλωσης είναι ένας κενός δείκτης

en: synchronous command execution functions are not allowed in pipeline mode
el: οι συναρτήσεις σύγχρονης εκτέλεσης εντολών δεν επιτρέπονται σε λειτουργία διοχέτευσης

en: syntax error in service file "%s", line %d
el: συντακτικό σφάλμα στο αρχείο υπηρεσίας «%s», γραμμή %d

en: timeout expired
el: έληξε το χρονικό όριο

en: unexpected asyncStatus: %d
el: μη αναμενόμενο asyncStatus: %d

en: unexpected character "%c" at position %d in URI (expected ":" or "/"): "%s"
el: μη αναμενόμενος χαρακτήρας «%c» στη θέση %d του URI (αναμένεται «:» ή «/»): «%s»

en: unexpected field count in "D" message
el: μη αναμενόμενο πλήθος πεδίων σε »D» μήνυμα

en: unexpected message from server during startup
el: μη αναμενόμενο μήνυμα από το διακομιστή κατά την εκκίνηση

en: unexpected response from server; first received character was "%c"
el: μη αναμενόμενη απόκριση από το διακομιστή· πρώτος χαρακτήρας που ελήφθη ήταν «%c»

en: unexpected shape of result set returned for SHOW
el: μη αναμενόμενο σχήμα συνόλου αποτελεσμάτων που επιστράφηκε από την εντολή SHOW

en: unrecognized SSL error code: %d
el: μη αναγνωρίσιμος κωδικός σφάλματος SSL: %d

en: unrecognized password encryption algorithm "%s"
el: μη αναγνωρίσιμος αλγόριθμος κρυπτογράφησης «%s» κωδικού πρόσβασης

en: unrecognized socket error: 0x%08X/%d
el: μη αναγνωρίσιμο σφάλμα υποδοχής: 0x%08X/%d

en: unterminated quoted string in connection info string
el: ατερμάτιστη συμβολοσειρά με εισαγωγικά στην συμβολοσειρά πληροφορίας σύνδεσης

en: user name lookup failure: error code %lu
el: αποτυχία αναζήτησης ονόματος χρήστη: κωδικός σφάλματος %lu

en: weak sslmode "%s" may not be used with sslrootcert=system (use "verify-full")
el: το αδύναμο sslmode «%s» δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί με sslrootcert=system (χρησιμοποιήστε το «verify-full»)

en: write to server failed
el: απέτυχε η εγγραφή στον διακομιστή
