terminix - en to it translation catalogue (566 entries)

en: %s (Copy)
it: %s (Copia)

en: (seconds)
it: (secondi)

en: A VTE based terminal emulator for Linux
it: Un emulatore di terminale per Linux basato su VTE

en: A list of user defined links that can be clicked on in the terminal based on regular expression definitions.
it: Una lista di collegamenti personalizzati basati su espressioni regolari che possono essere cliccati nel terminale.

en: A notification can be raised when new activity occurs after a specified period of silence.
it: È possibile generare una notifica quando si verifica una nuova attività dopo un periodo di silenzio.

en: A tiling terminal for GNOME
it: Un terminale a riquadri per GNOME

en: A tiling terminal for Gnome
it: Un terminale a riquadri per Gnome

en: ACTION_NAME
it: NOME_AZIONE

en: About Tilix
it: A proposito di Tilix

en: Action
it: Azione

en: Active
it: Attiva

en: Active options are always in effect and apply immediately.
    Session Load options only apply when loading a session file.
it: Le opzioni attive sono sempre in vigore e vengono applicate immediatamente.
    Le opzioni per il caricamento di una sessione si applicano solo quando si carica un file di sessione.

en: Active terminal title
it: Titolo del terminale attivo

en: Add
it: Aggiungi

en: Add Bookmark
it: Aggiungi segnalibro

en: Add Bookmark...
it: Aggiungi segnalibro...

en: Add Down
it: Aggiungi in basso

en: Add New Match
it: Aggiungi una nuova corrispondenza

en: Add Password
it: Aggiungi la password

en: Add Right
it: Aggiungi a destra

en: Add bookmark
it: Aggiungi segnalibro

en: Add profile
it: Aggiungi un profilo

en: Add terminal down
it: Aggiungi un terminale in basso

en: Add terminal right
it: Aggiungi un terminale a destra

en: Advanced
it: Avanzate

en: Advanced Paste
it: Incolla avanzato

en: Alignment
it: Allineamento

en: All Files
it: Tutti i file

en: All Image Files
it: Tutti i file immagine

en: All JSON Files
it: Tutti i file JSON

en: All Text Files
it: Tutti i file di testo

en: Always
it: Sempre

en: Always use advanced paste dialog
it: Usa sempre la finestra di dialogo avanzata per incollare

en: Ambiguous-width characters
it: Caratteri a larghezza ambigua

en: Appearance
it: Aspetto

en: Application name
it: Nome dell'applicazione

en: Application title
it: Titolo dell'applicazione

en: Apply
it: Applica

en: Arabic
it: Arabo

en: Are you sure you want to delete '%s'?
it: Sei sicuro di voler eliminare '%s'?

en: Armenian
it: Armeno

en: Assistants
it: Assistenti

en: Autohide the mouse pointer when typing
it: Nascondi automaticamente il puntatore del mouse quando digiti

en: Automatic
it: Automatico

en: Automatic Profile Switching
it: Passaggio automatico di profilo

en: Automatically copy text to clipboard when selecting
it: Copia automaticamente il testo negli appunti quando lo selezioni

en: Background
it: Sfondo

en: Background image
it: Immagine di sfondo

en: Backspace key generates
it: Il tasto «BACKSPACE» genera

en: Badge position
it: Posizione del badge

en: Badges enabled=%b
it: Badge abilitati=%b

en: Baltic
it: Baltico

en: Be sure you understand what each part of this command does.
it: Assicurati di comprendere cosa fa ciascuna parte di questo comando.

en: Behavior
it: Comportamento

en: Black
it: Nero

en: Block
it: Blocco

en: Blue
it: Blu

en: Bold
it: Grassetto

en: Bookmark...
it: Segnalibro...

en: Bookmarks
it: Segnalibri

en: Borderless
it: Senza bordi

en: Bottom
it: Basso

en: COMMAND
it: COMANDO

en: Cancel
it: Annulla

en: Case Insensitive
it: Insensibile alle maiuscole/minuscole

en: Celtic
it: Celtico

en: Center
it: Centrata

en: Central European
it: Europa centrale

en: Change Session Name
it: Cambia il nome della sessione

en: Chinese Simplified
it: Cinese semplificato

en: Chinese Traditional
it: Cinese tradizionale

en: Choose A Terminal Font
it: Scegli un tipo di carattere per il terminale

en: Clear folder
it: Pulisci cartella

en: Clipboard
it: Appunti

en: Clone
it: Clona

en: Close
it: Chiudi

en: Close Application
it: Chiudi l'applicazione

en: Close Session
it: Chiudi la sessione

en: Close Window
it: Chiudi la finestra

en: Close terminal by clicking middle mouse button on title
it: Chiudi il terminale cliccando con il tasto centrale del mouse sul titolo

en: Close window when last session is closed
it: Chiudi la finestra alla chiusura dell'ultima sessione

en: Color
it: Colore

en: Color palette
it: Tavolozza dei colori

en: Color scheme
it: Schema di colore

en: Color scheme palette requires 16 colors
it: La tavolozza richiede 16 colori

en: Color schemes are stored in files and custom color schemes can be created by simply creating a new file
it: memorizzare gli schemi dei colori su file e crearne nuovi personalizzati semplicemente creando nuovi file

en: Columns
it: Colonne

en: Command
it: Comando

en: Compatibility
it: Compatibilità

en: Configuration Issue Detected
it: È stato rilevato un problema di configurazione

en: Confirm Password
it: Conferma la password

en: Control-H
it: CTRL-H

en: Convert CRLF and CR to LF
it: Converti i caratteri di fine riga CRLF e CR in LF

en: Convert spaces to tabs
it: Converti gli spazi in tabulazioni

en: Copy
it: Copia

en: Copy Link Address
it: Copia il collegamento

en: Copy as HTML
it: Copia come HTML

en: Copying commands from the internet can be dangerous.
it: Copiare comandi da Internet può essere pericoloso

en: Could not check file '%s' due to error '%s'
it: Impossibile controllare il file '%s' a causa dell'errore '%s'

en: Could not load bookmarks due to unexpected error
it: Impossibile caricare i segnalibri a causa di un errore imprevisto

en: Could not load session due to unexpected error.
it: Impossibile caricare la sessione a causa di un errore imprevisto.

en: Could not locate dropped terminal
it: Impossibile individuare il terminale rilasciato

en: Could not locate session for dropped terminal
it: Impossibile individuare la sessione per il terminale rilasciato

en: Could not open match '%s'
it: Impossibile aprire la corrispondenza «%s»

en: Create a new session
it: Crea una nuova sessione

en: Credits
it: Riconoscimenti

en: Croatian
it: Croato

en: Cursor
it: Cursore

en: Cursor blink mode
it: Con cursore lampeggiante

en: Custom
it: Personalizzato

en: Custom Links
it: Collegamenti personalizzati

en: Custom font
it: Carattere personalizzato

en: Custom link regex '%s' has an error, ignoring
it: L'espressione regolare '%s' del collegamento personalizzato presenta un errore, la ignoro

en: Cyrillic
it: Cirillico

en: Cyrillic/Russian
it: Cirillico/Russo

en: Cyrillic/Ukrainian
it: Cirillico/Ucraino

en: Dark
it: Scuro

en: Default
it: Predefinito

en: Default session name
it: Nome della sessione predefinita

en: Delay hiding window by (ms)
it: Ritarda la scomparsa della finestra di (ms)

en: Delete
it: Elimina

en: Delete bookmark
it: Elimina segnalibro

en: Delete key generates
it: Il tasto «Canc» genera

en: Delete profile
it: Elimina un profilo

en: Disable CSD
it: Disabilita CSD

en: Disable CSD, hide toolbar
it: Disabilita CSD, nascondi la barra degli strumenti

en: Disable input synchronization for this terminal
it: Disabilita la sincronizzazione dell'input per questo terminale

en: Display on specific monitor
it: Visualizza il terminale su un monitor specifico

en: Display terminal on active monitor
it: Visualizza il terminale sul monitor attivo

en: Dlang.org for such an excellent language, D
it: Dlang.org per un così eccellente linguaggio, D

en: Do not show this again
it: Non mostrare più questo messaggio

en: Do not show this message again
it: Non mostrare più questo messaggio

en: Don't Paste
it: Non incollare

en: Edit
it: Modifica

en: Edit Bookmark
it: Modifica segnalibro

en: Edit Custom Links
it: Modifica il collegamento personalizzato

en: Edit Encodings
it: Cambia la codifica

en: Edit Match
it: Modifica la corrispondenza

en: Edit Password
it: Modifica la password

en: Edit Profile
it: Modifica il profilo

en: Edit Triggers
it: Modifica i trigger

en: Edit bookmark
it: Modifica segnalibro

en: Edit hostname:directory to match
it: Modifica il valore hostname:directory

en: Edit username@hostname:directory to match
it: Modifica il valore username@hostname:directory

en: Enable by default
it: Abilita in maniera predefinita

en: Enable input synchronization for this terminal
it: Abilita la sincronizzazione dell'input per questo terminale

en: Enable shortcuts
it: Abilita le scorciatoie da tastiera

en: Enable transparency, requires re-start
it: Attiva la trasparenza. È richiesto il riavvio

en: Enabled
it: Abilitato

en: Encoding
it: Codifica

en: Encodings showing in menu:
it: Codifiche da mostrare nel menù:

en: Enter a new name for the session
it: Inserisci un nuovo nome per la sessione

en: Enter hostname:directory to match
it: Inserisci il valore hostname:directory

en: Enter username@hostname:directory to match
it: Inserisci il valore username@hostname:directory

en: Error Loading Session
it: Errore nel caricamento della sessione

en: Error Opening Match
it: Errore durante l'apertura della corrispondenza

en: Error deserializing bookmark
it: Errore durante la deserializzazione del segnalibro

en: Error:
it: Errore:

en: Escape sequence
it: Sequenza di escape

en: Execute the parameter as a command
it: Esegui il parametro come un comando

en: ExecuteCommand
it: Esegui Comando

en: Exit the terminal
it: Chiudi il terminale

en: Export
it: Esporta

en: Export Color Scheme
it: Esporta lo schema di colore

en: File %s is not a color scheme compliant JSON file
it: File %s non è uno schema di colore JSON compatibile

en: Filename '%s' does not exist
it: Il File '%s' non esiste

en: Find next
it: Trova successivo

en: Find previous
it: Trova precedente

en: Find text in terminal
it: Cerca nel terminale

en: Find…
it: Cerca…

en: Focus Window
it: Focus sulla finestra

en: Focus a terminal when the mouse moves over it
it: Focus sul terminale quando il mouse è sopra di esso

en: Focus the existing window
it: Focus sulla finestra esistente

en: Focused
it: Finestra con focus

en: Folder
it: Cartella

en: Foreground
it: Primo piano

en: Full-screen the terminal window
it: Finestra del terminale a schermo intero

en: GEOMETRY
it: GEOMETRIA

en: GTK VTE widget team, Tilix would not be possible without their work
it: Il team di GTK VTE widget, Tilix non sarebbe stato possibile senza il loro lavoro

en: GTK Version: %d.%d.%d
it: Versione di GTK: %d.%d.%d

en: General
it: Generale

en: Geometry string '%s' is invalid and could not be parsed
it: Il parametro '%s' non è un valore valido e non può essere analizzato

en: Georgian
it: Georgiano

en: Global
it: Globali

en: Greek
it: Greco

en: Green
it: Verde

en: Grey
it: Grigio

en: Group tilix instances into different processes (Experimental, not recommended)
it: Raggruppa le istanze di Tilix in processi differenti (Sperimentale, non raccomandato)

en: GtkD for providing such an excellent GTK wrapper
it: GtkD per l'ottimo wrapper di GTK

en: Hebrew
it: Ebraico

en: Hebrew Visual
it: Ebraico visuale

en: Height percent
it: Altezza in percentuale

en: Help
it: Aiuto

en: Hidden argument to pass terminal UUID
it: Argomento nascosto dalla UUID del terminale

en: Hide the toolbar of the window
it: Nascondi la barra degli strumenti della finestra

en: Hide window when focus is lost
it: Nascondi la finestra quando perde il focus

en: Highlight
it: Evidenzia

en: Hold the terminal open
it: Mantieni il terminale aperto

en: Hostname
it: Nome dell'host

en: IBeam
it: Barra verticale

en: Icelandic
it: Islandese

en: Icon
it: Icona

en: Icon title
it: Titolo dell'icona

en: Ignoring as '%s' is not a directory
it: Ignoro '%s'. Non è una directory

en: Include return character with bookmark
it: Includi il ritorno a capo con il segnalibro

en: Include return character with password
it: Includi il carattere di ritorno a capo con la password

en: Input can be synchronized between terminals so commands typed in one terminal are replicated to the others
it: sincronizzare l'input tra più terminali, così che i comandi digitati in un terminale sono replicati negli altri

en: Insert Password
it: Inserisci la password

en: InsertPassword
it: Inserisci Password

en: It lets you:
it: Ti consente di:

en: Japanese
it: Giapponese

en: Keep window always on top
it: Mantieni la finestra in primo piano

en: Keyboard Shortcuts
it: Scorciatoie da tastiera

en: Korean
it: Coreano

en: Layout Options
it: Opzioni di disposizione

en: Layout Options…
it: Opzioni di disposizione…

en: Layout terminals in any fashion by splitting them horizontally or vertically
it: disporre di più terminali multipli su un'unica finestra dividendola orizzontalmente o verticalmente

en: Left
it: Sinistra

en: Library Not Loaded
it: Libreria non caricata

en: Light
it: Chiaro

en: Limit number of lines for trigger processing to:
it: Limita il numero di righe che il trigger deve elaborare a:

en: Limit scrollback to:
it: Limita lo scorrimento all'indietro a:

en: Load Session
it: Carica la sessione

en: Margin
it: Posizione linea margine

en: Match
it: Corrisponde a

en: Match as regular expression
it: Interpreta come una espressione regolare

en: Match case
it: Sensibile alle maiuscole e minuscole

en: Match entire word only
it: Solo la parola intera

en: Maximize
it: Massimizza

en: Maximize the terminal window
it: Massimizza la finestra del terminale

en: Minimize the terminal window
it: Minimizza la finestra del terminale

en: Monitor Silence
it: Verifica silenzio

en: Move down
it: Sposta in basso

en: Move up
it: Sposta in alto

en: Name
it: Nome

en: Name…
it: Nome…

en: Narrow
it: Stretto

en: Never
it: Mai

en: New
it: Nuovo

en: New Session
it: Nuova sessione

en: New Window
it: Nuova finestra

en: New output
it: Nuovo output

en: None
it: Nessuno

en: Nordic
it: Scandinavo

en: Normal
it: Normale

en: Northeast
it: Nord-est

en: Northwest
it: Nord-ovest

en: Not Enabled
it: Non abilitato

en: Notifications enabled=%b
it: Notifiche abilitate=%b

en: Notify New Activity
it: Notifica nuova attività

en: Off
it: Disattivo

en: On
it: Attivo

en: On new instance
it: A una nuova istanza

en: Open
it: Apri

en: Open In Tilix
it: Apri in Tilix

en: Open Link
it: Apri il collegamento

en: Open Remote Tilix
it: Apri Tilix in remoto

en: Open Remote Tilix Here
it: Apri Tilix in remoto qui

en: Open Remote Tilix In This Directory
it: Apri Tilix in remoto in questa directory

en: Open Tilix Here
it: Apri Tilix qui

en: Open Tilix In This Directory
it: Apri Tilix in questa directory

en: Open the specified session
it: Apri la sessione specificata

en: Opens a window in quake mode or toggles existing quake mode window visibility
it: Apre una finestra in modalità Quake (a scomparsa) o alterna la visibilità su una finestra già aperta in tale modalità

en: Open…
it: Apri…

en: Options
it: Opzioni

en: Orange
it: Arancione

en: Other
it: Altro

en: Override the preferred window style to use, one of: normal,disable-csd,disable-csd-hide-toolbar,borderless
it: Sovrascrivi lo stile preferito della finestra, scegli tra: normal,disable-csd,disable-csd-hide-toolbar,borderless

en: Overwrite Existing Shortcut
it: Sovrascrivi la scorciatoia esistente

en: PROFILE_NAME
it: NOME_PROFILO

en: Parameter
it: Parametro

en: Parameters
it: Parametri

en: Password...
it: Password…

en: Paste
it: Incolla

en: Paste Anyway
it: Incolla comunque

en: Path
it: Percorso

en: Persian
it: Farsi

en: Place the sidebar on the right
it: Posiziona il riquadro laterale sulla destra

en: PlayBell
it: Suona Campanella

en: Preferences
it: Preferenze

en: Primary Monitor
it: Monitor principale

en: Process
it: Processo

en: Profile
it: Profilo

en: Profile name
it: Nome del profilo

en: Profile: %s
it: Profilo: %s

en: Profiles
it: Profili

en: Profiles are automatically selected based on the values entered here.
    Values are entered using a <i>hostname:directory</i> format. Either the hostname or directory can be omitted but the colon must be present. Entries with neither hostname or directory are not permitted.
it: I profili sono selezionati automaticamente in base ai valori inseriti qui.
    I valori sono in formato <i>hostname:directory</i>. Uno dei due valori, hostname o directory, può essere omesso, ma i due punti devono essere sempre presenti. I valori senza hostname o directory non sono consentiti.

en: Profiles are automatically selected based on the values entered here.
    Values are entered using a <i>username@hostname:directory</i> format. Either the hostname or directory can be omitted but the colon must be present. Entries with neither hostname or directory are not permitted.
it: I profili sono selezionati automaticamente in base ai valori inseriti qui.
    I valori sono in formato <i>username@hostname:directory</i>. Uno dei due valori, hostname o directory, può essere omesso, ma i due punti devono essere sempre presenti. I valori senza hostname o directory non sono consentiti.

en: Prompt when creating a new session
it: Mostra una finestra di dialogo quando crei una nuova sessione

en: Protocol
it: Protocollo

en: Purple
it: Viola

en: Quake
it: Modalità Quake (a scomparsa)

en: Quake Mode Not Supported
it: La modalità Quake non è supportata

en: Read-Only
it: Sola lettura

en: Red
it: Rosso

en: Regex
it: Espressione regolare

en: Regular Expression Error
it: Errore nell'espressione regolare

en: Relaunch
it: Rilancia

en: Remote
it: Connessione remota

en: Remote File URI Unsupported
it: URI del file remoto non supportato

en: Require the <Control> modifier to edit title on click
it: Richiedi il tasto <Control> per modificare il titolo con un click

en: Reset
it: Azzera

en: Reset and Clear
it: Azzera e pulisci

en: Reset background image
it: Azzera l'immagine di sfondo

en: Restart the command
it: Riavvia il comando

en: Restore
it: Ripristina

en: Right
it: Destra

en: Romanian
it: Rumeno

en: Root
it: Radice

en: Row %d:
it: Riga %d:

en: Rows
it: Righe

en: Run a custom command instead of my shell
it: Esegui un comando personalizzato invece della shell

en: Run command as a login shell
it: Esegui il comando come una shell di login

en: SESSION_NAME
it: NOME_SESSIONE

en: Save
it: Salva

en: Save As…
it: Salva come…

en: Save Output…
it: Salva l'output…

en: Save Session
it: Salva la sessione

en: Save Terminal Output
it: Salva l'output del terminale

en: Save and restore window state
it: Salva e ripristina lo stato della finestra

en: Scale
it: Scalata

en: Scroll on keystroke
it: Scorri durante la battitura dei tasti

en: Scroll on output
it: Scorri in presenza di output

en: Scrolling
it: Scorrimento

en: Search '%s' is not a valid regex
    %s
it: La regex cercata '%s' non è valida
    %s

en: Search Options
it: Opzioni di ricerca

en: Select %s Color
it: Seleziona il colore %s

en: Select %s Light Color
it: Seleziona il colore %s chiaro

en: Select All
it: Seleziona tutto

en: Select Background Color
it: Seleziona il colore di sfondo

en: Select Badge Color
it: Seleziona il colore del badge

en: Select Bold Color
it: Seleziona il colore del grassetto

en: Select Bookmark
it: Seleziona segnalibro

en: Select Cursor Background Color
it: Seleziona il colore di sfondo del cursore

en: Select Cursor Foreground Color
it: Seleziona il colore di primo piano del cursore

en: Select Folder
it: Seleziona cartella

en: Select Foreground Color
it: Seleziona il colore di primo piano

en: Select Highlight Background Color
it: Seleziona il colore di sfondo per le evidenziazioni

en: Select Highlight Foreground Color
it: Seleziona il colore di primo piano per le evidenziazioni

en: Select Image
it: Seleziona un'immagine

en: Select Path
it: Seleziona percorso

en: Select folder
it: Seleziona cartella

en: Send an action to current Tilix instance
it: Invia un'azione all'istanza corrente di Tilix

en: Send desktop notification on process complete
it: Invia una notifica al completamento di un processo

en: SendNotification
it: Invia Notifica

en: SendText
it: Invia Testo

en: Session (%s)
it: Sessione (%s)

en: Session Load
it: Caricamento di sessione

en: Session count
it: Totale sessioni

en: Session name
it: Nome della sessione

en: Session number
it: Numero della sessione

en: Set default
it: Imposta predefinito

en: Set the starting profile
it: Imposta il profilo iniziale

en: Set the title of the new terminal
it: Imposta il titolo del nuovo terminale

en: Set the window size; for example: 80x24, or 80x24+200+200 (COLSxROWS+X+Y)
it: Imposta le dimensioni della finestra. Ad esempio: 80x24 o 80x24+200+200 (COLONNE+RIGHE+X+Y)

en: Set the working directory of the terminal
it: Imposta la directory di lavoro del terminale

en: Shortcut Key
it: Tasto di scorciatoia

en: Shortcuts
it: Tasti di scorciatoia

en: Show File Browser...
it: Visualizza File Browser...

en: Show bold text in bright colors
it: Mostra testo grassetto con colori chiari

en: Show scrollbar
it: Mostra la barra di scorrimento

en: Show terminal on all workspaces
it: Mostra il terminale in tutti gli spazi di lavoro

en: Show the Tilix preferences dialog directly
it: Mostra direttamente la finestra delle preferenze di Tilix

en: Show the terminal title even if it's the only terminal
it: Mostra il titolo del terminale anche se è l'unico

en: Size
it: Dimensione

en: Small
it: Piccolo

en: Sound
it: Suono

en: South European
it: Europa meridionale

en: Southeast
it: Sud-est

en: Southwest
it: Sud-ovest

en: Split Down
it: Dividi in basso

en: Split Right
it: Dividi a destra

en: Start additional instance as new process (Not Recommended)
it: Avvia un'ulteriore istanza come un nuovo processo (Non raccomandato)

en: Stretch
it: Estesa

en: Strip first character of paste if comment or variable declaration
it: Sopprimi il primo carattere se è un commento o una dichiarazione di variabile

en: Supports notifications when processes are completed out of view
it: Notifica il completamento dei processi quando il terminale non è visibile

en: Synchronize Input
it: Sincronizza input

en: Synchronize input
it: Sincronizza l'input

en: System
it: Impostazione di sistema

en: TERMINAL_UUID
it: UUID_TERMINALE

en: TITLE
it: TITOLO

en: Tab position
it: Posizione del tab

en: Terminal
it: Terminale

en: Terminal Activity
it: Attività del terminale

en: Terminal bell
it: Campanella del terminale

en: Terminal count
it: Totale terminali

en: Terminal number
it: Terminale numero

en: Terminal size
it: Dimensione del terminale

en: Terminal title
it: Titolo del terminale

en: Terminal title style
it: Stile del titolo del terminale

en: Terminals can be detached into a new window via drag and drop
it: spostare i terminali da una finestra all'altra mediante trascinamento

en: Terminals can be re-arranged using drag and drop both within and between windows
it: riordinare i terminali mediante trascinamento

en: Terminals support custom titles
it: personalizzare i titoli dei terminali

en: Text
it: Testo

en: Text Appearance
it: Aspetto del testo

en: Text blink mode
it: Con testo lampeggiante

en: Thai
it: Tailandese

en: The application was written using GTK 3 and an effort was made to conform to GNOME Human Interface Guidelines (HIG). As a result, it does use client-side-decorations, though it can be disabled if necessary.
it: L'applicazione è scritta in GTK 3 e si conforma alle GNOME Human Interface Guidelines (HIG). Di conseguenza fa uso di client-side-decorations, anche se possono essere disattivate, se necessario.

en: The child process exited normally with status %d
it: Il processo figlio è terminato normalmente con lo stato %d

en: The child process was aborted by signal %d.
it: Il processo figlio è stato interrotto dal segnale %d.

en: The child process was aborted.
it: Il processo figlio è stato interrotto.

en: The grouping of terminals can be saved and loaded from disk
it: salvare e caricare successivamente da disco il raggruppamento dei terminali

en: The library %s could not be loaded, password functionality is unavailable.
it: La libreria %s non può essere caricata. La funzionalità di gestione delle password non è disponibile.

en: The shortcut %s is already assigned to %s.
    Disable the shortcut for the other action and assign here instead?
it: La scorciatoia %s è già assegnata a %s.
    Vuoi riassegnarla a questa azione?

en: Theme variant
it: Varianti del tema

en: There appears to be an issue with the configuration of the terminal.
    This issue is not serious, but correcting it will improve your experience.
    Click the link below for more information:
it: Sembra esserci un problema con la configurazione del terminale.
    Questo problema non è grave, ma correggerlo migliorerà la tua esperienza di uso.
    Clicca sul collegamento qui sotto per ulteriori informazioni:

en: There are multiple sessions open, close anyway?
it: Ci sono multiple sessioni aperte. Le chiudo comunque?

en: This Source Code Form is subject to the terms of the Mozilla Public License, v. 2.0. If a copy of the MPL was not distributed with this file, You can obtain one at http://mozilla.org/MPL/2.0/.
it: Questo codice sorgente è soggetto ai termini della licenza pubblica Mozilla, v. 2.0. Se una copia della MPL non è stata distribuita con questo file, è possibile ottenerne una presso http://mozilla.org/MPL/2.0/.

en: This command is asking for Administrative access to your computer
it: Questo comando richiede l'accesso ai privilegi di Amministratore

en: Threshold for continuous silence
it: Soglia per silenzio continuo

en: Tile
it: A mosaico

en: Tilix Custom Notification
it: Notifica Personalizzata di Tilix

en: Tilix Preferences
it: Preferenze di Tilix

en: Tilix has been tested with GNOME and with Unity.
it: Tilix è stato testato su GNOME e Unity.

en: Tilix is a tiling terminal emulator.
it: Tilix è un emulatore di terminale a riquadri.

en: Tilix version: %s
it: Versione di Tilix: %s

en: Title
it: Titolo

en: Top
it: Alto

en: Transform
it: Trasforma

en: Transparency
it: Trasparenza

en: Transparent background
it: Sfondo trasparente

en: Triggers
it: Trigger

en: Triggers are regular expressions that are used to check against output text in the terminal. When a match is detected the configured action is executed.
it: I trigger sono espressioni regolari che vengono utilizzate per controllare il testo di output nel terminale. Quando viene rilevata una corrispondenza viene eseguita un azione predefinita.

en: Triggers enabled=%b
it: Trigger abilitati=%b

en: Turkish
it: Turco

en: Turquoise
it: Turchese

en: Underline
it: Trattino basso

en: Unexpected error occurred when adding link regex: %s
it: Errore imprevisto occorso durante l'aggiunta della regex di collegamento: %s

en: Unexpected error occurred, no additional information available
it: Si è verificato un errore imprevisto, non è disponibile nessuna ulteriore informazione

en: Unexpected error occurred: %s
it: Si è verificato un errore imprevisto: %s

en: Unexpected exception occurred
it: Si è verificata un'eccezione imprevista

en: Unfocused
it: Finestra senza focus

en: Unfocused dim
it: Offusca alla perdita del focus

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Unselect bookmark
it: Deseleziona segnalibro

en: UpdateBadge
it: Aggiorna Badge

en: UpdateState
it: Aggiorna Stato

en: UpdateTitle
it: Aggiorna Titolo

en: Use a wide handle for splitters
it: Usa un divisorio più largo

en: Use for new terminals
it: Usa per i nuovi terminali

en: Use overlay scrollbars (Application restart required)
it: Utilizza barre di scorrimento sovrapposte (Richiede un riavvio dell'applicazione)

en: Use tabs instead of sidebar (Application restart required)
it: Utilizza i tab anziché la barra laterale (Richiede un riavvio dell'applicazione)

en: Use theme colors for foreground/background
it: Utilizza i colori del tema

en: User
it: Utente

en: Username
it: Nome utente

en: VTE version: %s
it: Versione di VTE: %s

en: Versions
it: Versioni

en: Vietnamese
it: Vietnamita

en: View session sidebar
it: Visualizza il riquadro laterale delle sessioni

en: WINDOW_STYLE
it: STILE_FINESTRA

en: Warn when attempting unsafe paste
it: Avverti quando si tenta di incollare un contenuto non sicuro

en: Western
it: Occidentale

en: When command exits
it: Al termine del comando

en: Wide
it: Esteso

en: Width percent
it: Larghezza in percentuale

en: Window
it: Finestra

en: Window (%s)
it: Finestra (%s)

en: Window position
it: Posizione della finestra

en: Window restart required
it: La finestra richiede il riavvio

en: Window style
it: Stile della finestra

en: Wrap around
it: Riparti con la ricerca dall'inizio

en: You can only use the action parameter within Tilix
it: È possibile usare il parametro azione solo all'interno di Tilix

en: You cannot load a session and set a profile/working directory/execute command option, please choose one or the other
it: Non è possibile caricare una sessione ed impostare un profilo/una directory di lavoro/un'esecuzione di comando come opzione. Scegli uno o gli altri

en: You cannot use the quake mode with maximize, minimize or geometry parameters
it: Non puoi usare la modalità Quake con le opzioni maximize, minimize, e geometry

en: Your GTK version is too old, you need at least GTK %d.%d.%d!
it: La tua versione di GTK è troppo vecchia, è richiesta almeno la versione %d.%d.%d!

en: Zoom the terminal using <Control> and scroll wheel
it: Modifica l'ingrandimento del terminale usando il tasto «CTRL» e la rotella del mouse

en: columns
it: colonne

en: disabled
it: disabilitato

en: height
it: altezza

en: rows
it: righe

en: shell;prompt;command;commandline;cmd;
it: shell;prompt;comando;linea di comando;cmd;

[ctx: shortcut window]
en: Add
it: Aggiungi

[ctx: shortcut window]
en: Add bookmark
it: Aggiungi segnalibro

[ctx: shortcut window]
en: Add terminal down
it: Aggiungi un terminale in basso

[ctx: shortcut window]
en: Add terminal right
it: Aggiungi un terminale a destra

[ctx: shortcut window]
en: Advanced paste
it: Incolla avanzato

[ctx: shortcut window]
en: Application
it: Applicazione

[ctx: shortcut window]
en: Clipboard
it: Appunti

[ctx: shortcut window]
en: Close terminal
it: Chiudi il terminale

[ctx: shortcut window]
en: Close the current session
it: Chiudi la sessione corrente

[ctx: shortcut window]
en: Copy
it: Copia

[ctx: shortcut window]
en: Copy As HTML
it: Copia come HTML

[ctx: shortcut window]
en: Current profile preferences
it: Preferenze del profilo corrente

[ctx: shortcut window]
en: Cycle title style
it: Alterna tra i vari stili del titolo

[ctx: shortcut window]
en: Edit the session name
it: Modifica il nome della sessione

[ctx: shortcut window]
en: Find
it: Cerca

[ctx: shortcut window]
en: Find next
it: Cerca il successivo

[ctx: shortcut window]
en: Find previous
it: Cerca il precedente

[ctx: shortcut window]
en: Insert password
it: Inserisci la password

[ctx: shortcut window]
en: Insert terminal number
it: Inserisci numero di terminale

[ctx: shortcut window]
en: Layout options
it: Opzioni di disposizione

[ctx: shortcut window]
en: Maximize terminal
it: Massimizza il terminale

[ctx: shortcut window]
en: Monitor silence
it: Osserva cambiamenti nel terminale

[ctx: shortcut window]
en: Nautilus
it: File manager

[ctx: shortcut window]
en: Navigation
it: Navigazione

[ctx: shortcut window]
en: Next prompt
it: Prompt successivo

[ctx: shortcut window]
en: Open
it: Apri

[ctx: shortcut window]
en: Open a new session
it: Apri una nuova sessione

[ctx: shortcut window]
en: Open a new window
it: Apri una nuova finestra

[ctx: shortcut window]
en: Open a saved session
it: Apri una sessione salvata

[ctx: shortcut window]
en: Open file browser
it: Apri il browser dei file

[ctx: shortcut window]
en: Open preferences
it: Apri le preferenze

[ctx: shortcut window]
en: Other
it: Altro

[ctx: shortcut window]
en: Override input synchronization
it: Sovrascrivi la sincronizzazione dell'input

[ctx: shortcut window]
en: Page down
it: Pagina giù

[ctx: shortcut window]
en: Page up
it: Pagina su

[ctx: shortcut window]
en: Paste
it: Incolla

[ctx: shortcut window]
en: Paste selection
it: Incolla la selezione

[ctx: shortcut window]
en: Previous prompt
it: Prompt precedente

[ctx: shortcut window]
en: Reset and clear the terminal
it: Azzera e pulisci il terminale

[ctx: shortcut window]
en: Reset the terminal
it: Azzera il terminale

[ctx: shortcut window]
en: Resize
it: Ridimensiona

[ctx: shortcut window]
en: Resize the terminal down
it: Ridimensiona il terminale verso il basso

[ctx: shortcut window]
en: Resize the terminal left
it: Ridimensiona il terminale verso sinistra

[ctx: shortcut window]
en: Resize the terminal right
it: Ridimensiona il terminale verso destra

[ctx: shortcut window]
en: Resize the terminal up
it: Ridimensiona il terminale verso l'alto

[ctx: shortcut window]
en: Save terminal contents
it: Salva il contenuto del terminale

[ctx: shortcut window]
en: Save the current session
it: Salva la sessione corrente

[ctx: shortcut window]
en: Save the current session with new filename
it: Salva la sessione corrente con un nuovo nome

[ctx: shortcut window]
en: Scroll down
it: Scorri giù

[ctx: shortcut window]
en: Scroll up
it: Scorri su

[ctx: shortcut window]
en: Select all
it: Seleziona tutto

[ctx: shortcut window]
en: Select bookmark
it: Seleziona segnalibro

[ctx: shortcut window]
en: Session
it: Sessione

[ctx: shortcut window]
en: Switch
it: Spostamento

[ctx: shortcut window]
en: Switch to next session
it: Passa alla sessione successiva

[ctx: shortcut window]
en: Switch to next terminal
it: Passa al terminale successivo

[ctx: shortcut window]
en: Switch to previous session
it: Passa alla sessione precedente

[ctx: shortcut window]
en: Switch to previous terminal
it: Passa al terminale precedente

[ctx: shortcut window]
en: Switch to session 1
it: Passa alla sessione 1

[ctx: shortcut window]
en: Switch to session 10
it: Passa alla sessione 10

[ctx: shortcut window]
en: Switch to session 2
it: Passa alla sessione 2

[ctx: shortcut window]
en: Switch to session 3
it: Passa alla sessione 3

[ctx: shortcut window]
en: Switch to session 4
it: Passa alla sessione 4

[ctx: shortcut window]
en: Switch to session 5
it: Passa alla sessione 5

[ctx: shortcut window]
en: Switch to session 6
it: Passa alla sessione 6

[ctx: shortcut window]
en: Switch to session 7
it: Passa alla sessione 7

[ctx: shortcut window]
en: Switch to session 8
it: Passa alla sessione 8

[ctx: shortcut window]
en: Switch to session 9
it: Passa alla sessione 9

[ctx: shortcut window]
en: Switch to terminal 1
it: Passa al terminale 1

[ctx: shortcut window]
en: Switch to terminal 10
it: Passa al terminale 10

[ctx: shortcut window]
en: Switch to terminal 2
it: Passa al terminale 2

[ctx: shortcut window]
en: Switch to terminal 3
it: Passa al terminale 3

[ctx: shortcut window]
en: Switch to terminal 4
it: Passa al terminale 4

[ctx: shortcut window]
en: Switch to terminal 5
it: Passa al terminale 5

[ctx: shortcut window]
en: Switch to terminal 6
it: Passa al terminale 6

[ctx: shortcut window]
en: Switch to terminal 7
it: Passa al terminale 7

[ctx: shortcut window]
en: Switch to terminal 8
it: Passa al terminale 8

[ctx: shortcut window]
en: Switch to terminal 9
it: Passa al terminale 9

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the terminal down
it: Passa al terminale sotto

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the terminal left
it: Passa al terminale a sinistra

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the terminal right
it: Passa al terminale a destra

[ctx: shortcut window]
en: Switch to the terminal up
it: Passa al terminale sopra

[ctx: shortcut window]
en: Synchronize the input
it: Sincronizza l'input

[ctx: shortcut window]
en: Terminal
it: Terminale

[ctx: shortcut window]
en: Toggle fullscreen mode
it: Alterna la modalità a schermo intero

[ctx: shortcut window]
en: Toggle margin
it: Attiva/disattiva linea margine

[ctx: shortcut window]
en: Toggle read only
it: Alterna sola lettura/scrittura

[ctx: shortcut window]
en: View configured shortcuts
it: Visualizza le scorciatoie configurate

[ctx: shortcut window]
en: View session sidebar
it: Visualizza il riquadro laterale delle sessioni

[ctx: shortcut window]
en: Window
it: Finestra

[ctx: shortcut window]
en: Zoom
it: Ingrandimento

[ctx: shortcut window]
en: Zoom in
it: Aumenta l'ingrandimento

[ctx: shortcut window]
en: Zoom normal size
it: Ingrandimento normale

[ctx: shortcut window]
en: Zoom out
it: Riduci l'ingrandimento

en: width
it: larghezza
